Розділи

    • Гришмановський А.С., Щербина О.А.

      Київський національний університет будівництва і архітектури

      ДОСЛІДЖЕННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ ПРИСТРОЇВ З ОПЕРАЦІЙНОЮ СИСТЕМОЮ ANDROID ДЛЯ ВИКОНАННЯ ТЕСТІВ У СЕРЕДОВИЩІ MOODLE 2

      Вступ

      Останнім часом важливим напрямком розвитку інформаційно-комунікаційних технологій в освіті стає використання сучасних мобільних пристроїв: смартфонів, планшетів тощо, які дозволяють в будь-якій аудиторії надати викладачам і студентам такі ж можливості, які ще зовсім недавно були доступні лише в комп'ютерних класах. Це стосується, зокрема, і комп'ютерного тестування, адже мобільні пристрої для цього цілком придатні.

      Moodle 2 вже має засоби адаптації до роботи з мобільними пристроями. Для цього в налаштуваннях сайту задається не одна, а зразу чотири теми оформлення: default – основна тема для комп'ютера, legacy – для старих браузерів, mobile – для смартфонів і tablet – для планшетів. Теми обираються автоматично, в залежності від пристрою.

      Метою даного дослідження є виявлення ступеню придатності пристроїв під управлінням ОС Android для проведення тестів у середовищі Moodle, за такими критеріями як час, стабільність, відображення контенту, зручність. Розглядались не тільки стандартні типи питань, що входять до базового ядра  Moodle, а й додаткові типи питань, які можна завантажити з сайту moodle.org.

      Основна частина

      Ринок смартфонів в Україні за останній рік збільшився втричі. Зараз  можна говорити про те, що типовим студентом, що проходить тест, буде власник смартфону на базі ОС Android версії не нижче 2.3. [1]

      Для зручності опрацювання даних, було створено два тести, один з 10 стандартними типами питань, другий з 11 додатковими питаннями. Тестування проводилось на локальному сервері, де було встановлено Moodle 2.4.

      Тестування проводилось на такому пристрої з ОС Android:

      Таблиця 1. Пристрій

      Пристрій

      Тип

      Смартфон

      Модель

      HTS Desire S

      Платформа

      Android 2.3.5

      Версія браузера

      WebKit/533.1

      Допоміжний браузер

      Mozilla Firefox

      Технічні характеристики

      Процесор

      Qualcomm MSM8255 1 ГГц

      Розміри

      115 x 59.8 x 11.63 мм

      Дисплей

      Сенсорний 3.7", 480 x 800

      ПЗП

      1.1 ГБ

      ОЗП

      768 МБ

      Wi-Fi

      Wi-Fi 802.11 b/g/n

       

      Критерії тестування:

      -         Час:

      • Час на вхід до сайту (передбачено що студент вже зареєстрований в системі),
      • Час на пошук курсу і тесту,
      • Час на проходження тесту,
      • Час на перегляд результатів,

      -         Правильність відображення контенту:

      • Відображення стандартних типів питань
      • Відображення додаткових типів питань.

      Таблиця 2. Час проходження

      Час (хв:сек)

      Комп’ютер

      Смартфон
      (мобільна тема)

      Смартфон
      (стандартна тема )

      Вхід до сайту (логінізація)

      00:26

      00:48

      00:50

      Пошук курсу і тесту

      00:11

      00:17

      00:19

      Проходження тесту 1

      02:32

      04:42

      04:11

      Проходження тесту 2

      03:12

      07:00*

      04:07*

      Перегляд результату

      00:55

      02:00

      01:54

       

      Як виявилось, для виконання тестів мобільна тема Moodle не справляється зі своїм призначенням – надання користувачу переваг у порівнянні зі стандартною темою. Час проходження стандартних тестів зростає майже в двічі, а для деяких додаткових типів питань вона взагалі не придатна. Наприклад, існують такі типи питань, де потрібно збільшувати ширину вікна, мобільна тема з такими завданнями не справляється.  Висновок: Мобільну тему доцільно використовувати виключно зі стандартними типами питань та деякими додатковими типами, збільшуючи при цьому час, відведений на виконання тестів. Звісно, час тестування напряму залежить від швидкості Інтернет-з’єднання.  Прогнозується зменшення часу при швидкості вищій за ту, яка була у нашому тестуванні.

      Тест № 1. Стандартні питання

      Перший тест складався з 10 типів питань стандартного набору Moodle:

      1. вибір з множини (з однією правильними відповідями),
      2. вибір з множини (з декількома  правильними відповідями),
      3. Так/Ні,
      4. коротка відповідь,
      5. числова відповідь,
      6. на відповідність,
      7. вкладені відповіді - (що містить усі 3 типи вкладених відповідей),
      8. обчислюване,
      9. есе,
      10.  опис.

               Для пристрою з ОС Androіd не виникло жодних проблем зі складанням тесту, всі функції працюють добре як в мобільній темі так і в стандартній. Питання відображаються коректно. В ході тестування стандартних типів питань, ми звернули увагу на особливий тип питань – есе. Лише цей тип питань має крім звичайного текстового блоку, ще й блок додавання файлу. На мобільному пристрої питання відображається коректно, файли і зображення можна прикріпляти з пам’яті смартфону.

      Тест № 2. Додаткові питання

      Для того, щоб протестувати всі можливості смартфону, такі як: перетягування, Flash-анімація, робота з різними типами мультимедіа, на локальний сервер було додатково встановлено 11 типів додаткових питань з сайту Moodle. Коротко оглянемо додаткові питання та проблеми, які виникли при їх виконанні на мобільних пристроях.

      1. Обчислювані об’єкти (Calculated Objects) - цей тип Moodle питань, який розширює вбудований "обчислюваний" тип питання для учнів дошкільних закладів освіти та початкових класів, віком від 3 до 9 років, призначений для перевірки навичок лічби. Вчителі можуть створити такі питання, як «Скільки зображено яблук + апельсинів тощо. Явних недоліків не виявлено.

      Вставка в розрив (Gapfill question type) – це тип вкладених питань з дуже простим синтаксисом. Дозволяє створювати такі типи відповідей як: Drag-and-drop (перетягування), Drop Down (випадаюче меню з варіантами питань) та «вставку в розрив» (Gapfill) (коли в тексті створюються розриви, а правильні відповіді разом з неправильними відображаються зверху, і їх треба перетягувати на місця розриву). Недоліки: Контент відображається коректно на мобільній темі, на стандартній дещо завеликі варіанти відповідей. При використанні Drag-and-drop, Drop Down питань неможливо виділити та перетягнути варіант відповідей в «розрив».


      Матричні питання (Matrix question) - цей  тип питання дозволяє вчителю визначати рядки і стовпці, які складають матрицю. Студенти можуть вибрати одну або кілька відповідей на рядок, залежно від того, як питання було налаштовано. Кожен рядок отримує оцінку, що визначається одним з методів оцінювання. Підсумкова оцінка визначається як середнє  для кожного з рядків.
      Недоліки: Занадто маленькі чек-бокси в мобільній темі, з екрану смартфону досить важко вибрати потрібний чек-бокс в мобільній темі. У стандартній темі треба витрачати час на збільшення розміру сторінки.


       Вгадування музичних інтервалів та ключів (Music Interval, Music Key Signature) – цей тип питань корисний в навчанні музичної теорії, де студенту пропонується ввести наступний інтервал або ноту і т.д. Все це в графічному інтерфейсі. Явних недоліків не виявлено, але потребує підтримки технології Flash, що зараз для ОС Android стає проблемою.


      Регулярні вирази (Regular expression short answer) – цей тип питання  націлений на більш просунуту систему аналізу відповідей студента, за допомогою регулярних виразів. Цей тип питання є розширенням типу «Коротка відповідь» (shortanswer). Він може бути використаний сам по собі, а також може бути включені в існуючий вбудований тип питання (Cloze).  Явних проблем не виявлено.
      Перетягування на зображення (Drag and Drop onto Image), перетягування маркерів (Drag and Drop markers) та перетягування в текст (Drag and Drop into text) – ці типи питань оперують з різними об’єктами такими як: зображення, блоки текстів і т.д., які треба перетягувати у відповідні дроп-зони. Вони ідеально підходять для комп’ютера але на стандартній темі виділяється тільки текст, блоки з текстом чи зображення не виділяються і в результаті не перетягуються. На мобільній темі блоки виділяються разом з текстом, при перетягуванні об’єктів сторінка теж прокручується, що робить процес відповіді неможливим. Тобто ці типи питання абсолютно непридатні до використання в мобільних пристроях.
      Пишемо правильно (Correct Writing) – цей тип питань використовується для вивчення граматики. Він дозволяє знайти різні помилки у відповіді студента і дати відгук та підказки. Явних недоліків не виявлено.
      Вибір пропущених слів - дозволяє студентам сформувати абзац тексту, вибравши відсутні слова за допомогою меню, що випадає. Явних недоліків не виявлено.

      Висновки

      Отже, результати дослідження 10 стандартних та 11 додаткових типів питань Moodle показують, що мобільну тему доцільно використовувати виключно зі стандартними типами питань та деякими додатковими типами, збільшуючи при цьому час, відведений на виконання тестів. Мобільна тема дає відносну перевагу, в порівнянні з стандартною, лише в випадку входу до сайту та пошуку курсу та тесту, а от при проходженні тестів та перегляду результатів вона програє стандартній.

      З розглянутих нами 11 додаткових типів питань, коректно відображаються і функціонують на екрані мобільного пристрою лише 6 (див. табл. 3).

      Таблиця 3. Придатність питань

      Тип питання

      Помічені проблеми

      Придатність

      Обчислювані об’єкти (Calculated Objects)

      Явних недоліків не виявлено.

      Придатний

      Вставка в розрив (Gapfill question type)

      При використанні Drag-and-drop, Drop Down питань неможливо виділити та перетягти варіант відповідей в «розрив».

      Непридатний

      Матричні питання (Matrix question)

      Занадто маленькі чек-бокси в мобільній темі. З екрану смартфону досить важко вибрати потрібний чек-бокс. І в мобільній, і в стандартній темі треба витрачати час на збільшення розміру сторінки.

      +/-

      Music Interval

      Явних недоліків не виявлено.

      Придатний

      Music Key Signature

      Явних недоліків не виявлено.

      Придатний

      Регулярні вирази (Regular expression short answer)

      Явних недоліків не виявлено.

      Придатний

      Пишемо правильно (Corect Writing)

      Явних недоліків не виявлено.

      Придатний

      Вибір пропущених слів (Select missing words)

      Явних недоліків не виявлено.

      Придатний

      Перетягування на зображення (Drag and Drop onto Image)

      У стандартній темі виділяється тільки текст, блоки з текстом чи зображення не виділяються і, в результаті, не перетягуються. У мобільній темі: Блоки виділяються разом з текстом, при перетягуванні об’єктів сторінка теж прокручується,  що робить процес відповіді неможливим.

      Непридатний

      Перетягування маркерів (Drag and Drop markers)

      Непридатний

      Перетягування в текст (Drag and Drop into text)

      Непридатний

               На нашу думку, проведення тестування за допомогою мобільних пристроїв – це дуже важливий крок, у розвитку інформаційних технологій в освіті. Доопрацювання типів питань, які мають функції перетягування,  випадаючого списку, зображень, маркерів, дроп-зон і т.д.  дозволить створювати такі тести, які б могли проходити всі бажаючі, з будь якого мобільного пристрою. Нажаль, поки що, багато типів питань залишається не оптимізованими для мобільних ОС.

      Список використаних джерел

      1. У березні український ринок смартфонів … : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://news.finance.ua/ua/~/1/0/all/2013/03/11/298181.